Lenka Kniha Bartůňková

Lenka Kniha Bartůňková - PROFIL

Narozena
1981 26. dubna v Praze


VZDĚLÁNÍ

1994 ZŠ s rozšířenou výukou tance v P-6.Souběžně navštěvovala kurzy v Tanečním Centru Praha pod vedením A. Schneidera

1999 Konzervatoř Duncan Centre –maturita

2001 Konzervatoři Duncan Centre – absolutorium

2005 absolvovala vysokou školu Folkwang Hochschule (Essen–Německo)

2018 certifikát SEFTE (MŠMT)

2019 certifikace instruktor Pilates techniky (MŠMT)

2020 certifikace Asistent pedagoga (MŠMT)


OCENĚNÍ
2005 1 cena  choreografické soutěže Jarmily Jeřábkové za dílo „Libera me“

2006 Nominace na choreografickou soutěž Ceny SAZKY za „objev v tanci“ a získání stipendia na pobyt v New Yorku, kde během studijního pobytu spolupracovala s organizacemi Dance Theater a Movement Research.

2008  1 cena choreografické soutěže Cena SAZKY za „objev v tanci“ za choreografii „Knihovna“

2008 Rezidenční pobyt v Barceloně v uměleckém studiu Area tangent během, kterého vytvořila choreografii „El puente“ pro festival La Temporada Alta v Girone.

2010 Rezidenční pobyt v Marseille ve spolupráci s Lieuxpublics. Prezentovala taneční solo „Lagrima“ na Saint Charles stairs.

2010 reprezentovala Českou Republiku na světové výstavě EXPO v Šanghaji


BcA. Lenka Kniha Bartůňková Dipl.um – nezávislá tanečnice, choreografka a lektorka současného tance, fyzického divadla  a techniky Pilates.

Vystudovala šestiletou taneční konzervatoř Duncan Centre, kde studovala pod vedením Evy Blažíčkové a jiných českých i zahraničních profesorů( Lenka Flory, David Zambrano, Renata Celichowsky …)                                                                                                                                                              Své umělecké zkušenosti se rozhodla obohatit a odjela na sedm let do zahraničí.

Pět let žila v Německu, kde vystudovala obor současného tance na Folkwang Hochschule, pod vedením profesorů a tanečníků významné německé choreografky Piny Bausch. V tomto období spolupracovala s německou skupinou Renegade theater, která se zabývá propojením současného a pouličního tance break dance a visual  art. Dva roky žila ve Španělsku, kde se zabývala tvorbou, pedagogickou a interpretační činností.                                 V roce 2006 získala dvoutýdenní stipendium v New Yorku, kde navštěvovala taneční hodiny v Perry dance studio, Dance theater a Movement research.V roce 2008 obdržela stipendium do Barcelony, kde navštěvovala hodiny v tanečním centru La Caldera . V  centru Area tangent vytvořila choreografii „El puente“ přímo pro festival Temporada Alta v Gironě. V roce 2005 získala první cenu v choreografické soutěži Jarmily Jeřábkové. Dvakrát byla nominována pro hlavní cenu za objev v tanci choreografické soutěže Cena Sazky, kterou v roce 2008 obdržela za choreografii „Knihovna“. V roce 2010 byla součástí reprezentace České republiky se svým autorským sólem „Lágrima“ na mezinárodní výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

Lenka Kniha B. působí  jako choreografka, interpretka i jako lektorka v České republice i v zahraničí.

Zahraniční spolupráce – interpretace:  100 Issues, La Fura dels Baus, Roberto Olivan, Lorca Renoux, Renegade theater – Pottporus, Samir Akika, Norbert Steinwartz, Chikako Kaido, Marcus Michalowsky, Maya Lipsker, Ben Riepe, Eva van de Rakt, Chiara Girolomini, Oriol Aymat Fuste, Jordi Alfonso.

Česká spolupráce- interpretace: Bratři Formani (Čarokraj, Plzeň 2015 město kultury), Magdalena Švecová( Věc Macropulos, Sen noci svatojánské, Ariadna) Petr Tyc (Dokud neumřeli), taneční skupina Nanohach (A kde je Annik-Petra Fornayová, Orbis pictus – Michal Záhora, Portrét-Ioana Mona Popovici) Verte (Transforma),Mirka Eliášova ( Momo, Papíry) Andrea Miltnerová(Pentimiento) Jan Komárek, Petra Hauerová (Carmina Burana) Ridina Ahmedová(Eymen-point of view), Moving orchestra.

Taneční filmy: „Eymen- point of view „/ „Studený bufet- Tanec niternosti“/ „Face to face: Four letters „/ „My name is Luisa „/ „The stories of milkmans wife“.

Pohybová spolupráce v inscenacích divadel: divadlo ABC, divadlo Minor, divadlo Drak.

Profesně působila: UK, Francie, Německo, Španělsko, Itálie, Francie, Luxembursko, New York, Kazachstán, Jordánsko (Amman),Egypt (Cairo), Čína (Macao, Shanghai), Afrika (Zimbabwe, Ghana).

Cílem Lenky Knihy B. je pokračovat na mezinárodní výměně a rozšiřování zkušeností v tanečním a uměleckém světě. Z tohoto důvodu založila společnost pro kulturu FARO moving space z.s.         https://www.faromovingspace.cz/