EYMEN

 

 

Koncept, účinkují: Lenka Kniha B., Ridina Ahmedová, Ruhia Sadik, Clifford Selorm Ametefe, Miroslav Maruška, Marie Vnoučková, Olexandr Dimytriv

Námět, kreativní producent: Yvona Kreuzmannová

Choreografie:                                  Lenka Kniha B. ve spolupráci s tanečníky

Hudba:                                                 Ridina Ahmedová

Spolupráce na přípravě zvukového materiálu: Martin Ožvold

Produkce:                                          Václav Hodonický

Producent: Tanec Praha z.ú. – mezinárodní festival TANEC PRAHA

Minutáž (ca. 60 min) sitespecic performance

Projekt vznikl ve spolupráci organizace Tanec Praha s Českou ambasádou a Universitou v Ghaně. Umělecky se na projektu podíleli: česká choreografka Lenka Kniha B., hudebnice a zpěvačka Ridina Ahmedová, dva tanečníci (Ruhia Sadik a Clifford Selorm Ametefe) z ghanského národního souboru.

První část projektu probíhala osobní návštěvou Lenky Knihy B. a Ridiny Ahmedové v Akře v Ghaně, kde po dobu deseti dnů započali s přípravami a sběrem audio materiálu pro projekt Eymen.

Formou rozhovorů na téma „Smrt „se setkávali lidmi z různých sociálních vrstev a započali tak tvůrčí proces tohoto projektu.

V průběhu  pobytu v Africe, proběhly na půdě University v Akře, sólové představení ( „Lágrima“ ), koncert, taneční i hlasové workshopy jak pro studenty, tak i pro Národní Ghanský soubor.

Druhá část tvorby projektu pokračovala v Praze, kam byli pozváni dva afričtí tanečníci. Ve spolupráci s dalšími performery: se dvěma seniory M. Maruška, M.Vnoučková a s breakařem Olexandr Dimitriv pak vznikla finální podoba interaktivního site-specific představení „Eymen“, které mělo premiéru na Pražském Quadrienale a bylo doprovodným programem  Festivalu Tanec Praha 2019.

https://tanecpraha.cz/cs/eymen-uhel-pohledu

https://www.tanecniaktuality.cz/recenze/eymen-smireni-se-smrti

http://www.synagoga-ckyne.cz/tanec-praha-ve-ckyni/

http://www.tanecnizona.cz/index.php/recenze/item/858-eyman-uhel-pohledu