Requiem: Dopis

(fyzické divadlo)

“Poslední momenty života, poslední myšlenky a vzpomínky člověka odevzdávajícího svůj život za víru pro kterou žil. Dopis na poslední rozloučenou. Vzkaz všem, které miloval a kteří byli součástí jeho života. Poslední slova, která nemohla již být vyřčena”

https://www.youtube.com/watch?v=ysKCU4_pmv0

https://www.youtube.com/watch?v=wHYt1VZe-uQ

Fyzické divadlo, jakožto obraz různých výpovědí, myšlenek a vzkazů uzavřených ve zdech cel jedné dlouhé chodby vězení.

První střípky choreografie vznikly těsně po příjezdu choreografky do rodné země, kdy byla presentována v lednu roku 2009 v divadle Duncan Centre. Téma tohoto projektu ji dlouho leželo v hlavě, jelikož se jedná o rodinou záležitost. Tématem je rozlučný dopis rodinného člena choreografky Lenky Knihy B. .(Antonína Bobka), který byl za 2 světové války jedním ze spolupracovníků protifašistické skupiny českých důstojníků Mašína, Balabána a Morávka, a který byl 11. května v roce 1943 popraven na popravišti Plotzense v Berlíně. Na základě materiálů, které byly choreografce později věnovány (kniha od Miliče Jiráčka “Válečná generace”) a které se velmi úzce propojují s tématem, byla choreografie rozvedena a uvedena na půdě divadla konzervatoře Duncan Centre. V roce 2013 bylo toto téma znovu otevřeno a choreografie byla  rozvedena a to do podoby site-specific, kdy se přizpůsobuje prostoru ve kterém je divák aktivně zapojen a stává se tak součástí děje představení.


Koncept, choreografie a režie: Lenka Kniha B.

Interpretace: V. Konvalinka, J. Březina, P. Opavský, Pedro Domingo Prazeres,L. Kniha B., N.Šilarová, L. Nouwkens, J. Matoušková, Jacgues Eloi Genot, Jiří Kniha, Števo Capko.

Asistentka choreografie:

Lotte Nouwkens

Hudba a zvuk: Michal Konvalinka

Světelný design: Radek Pytelka

Scénografie: Janek Rous ve spolupráci s L. Kniha B.

(minutáž 60 min.)

https://www.mujrozhlas.cz/tyjatr/tyjatr-requiem-zitra-jdes-na-popravu